Hypertenzia vás pri správnej liečbe nepoloží na kolená

Vek sa nám neúprosne zvyšuje a my sa pomaly ale isto začíname zaoberať ochoreniami, ktoré by nás v súvislosti s ním mohli postretnúť. Nanešťastie, nie panacik s roztrhanym srdcomvždy je vek hlavným činiteľom a spúšťačom chorôb, aj keď do istej miery za nich môže. V prípade hypertenzie, alebo vysokého krvného tlaku, ide o jeden z činiteľov, no v mnohých prípadoch si tento zdravotný problém zapríčiňujeme sami. O to je horšie, ak ho berieme na ľahkú váhu a rozhodneme sa ho ignorovať. Nakoľko ide o srdcovocievny problém, jeho neliečenie môže vyvolať množstvo iných efektov, v rámci nich aj samotnú smrť. Určite nechcete, aby vás taká hypertenzia, ktorú je dnes možné liečiť pomerne ľahko, pripravila o pozemský život a o radosť z neho. Preto vám povieme, čo robiť, aby ste si z tohto hľadiska požili čo najdlhšie.

Prečo vysoký tlak nepodceňovať?

Začali by sme najskôr tým, ako môže taká hypertenzia vzniknúť. V dôsledku rôznych vplyvov a príčin, o ktorých sa zmienime nižšie, dochádza k postupnému oslabovaniu, stenčovaniu, zužovaniu, prípadne upchávaniu ciev. Tento fakt spôsobuje zrýchlenú cirkuláciu krvi, teda krv v žilách, cievach a tepnách prúdi vysokým tlakom. Ako iste ešte zo školy vieme, krv prechádza cez srdce. Ak ale prúdi rýchlejším tlakom, rýchlejšie musí fungovať aj srdce, čím dostáva poriadne zabrať. Tento stav sa však dá „spacifikovať“ vhodnými liekmi, väčšinou na predpis.

Darmo sa hovorí, že hypertenzia vás môže pripraviť o život. Stále sú ľudia, ktorí tento fakt prehliadajú a takisto prehliadajú aj mnohé iné dôsledky, ktoré im odmietnutou liečbou hrozia. Nejde totiž len o smrť. Upchatie alebo pretrhnutie ciev môžete prežiť, no môže vám to znehodnotiť celý zvyšok života. Mnohokrát sa stáva, že pacienti prídu o končatiny, skolabujú im obličky, poškodia si zrak alebo ho úplne stratia, dostanú mozgovú príhodu alebo srdcový infarkt. Ďalších negatívnych dopadov týchto udalostí je oveľa viac.

Dôvody vzniku hypertenzie

Za väčšinu pokazených zdravotných stavov si môžete sami. Najväčší vplyv na diagnózu, akou je vysoký krvný tlak má zlé stravovanie a zlý životný štýl. Fajčenie a alkohol nie sú výnimkou. Rovnako je ale možné predpoklady na hypertenziu zdediť od svojich predkov. Vtedy je o to dôležitejšie dbať na správne stravovanie a životný štýl. Najviac telu škodí nadmerná konzumácia mastných, údených a vyprážaných jedál. Vysoký tlak ale môžu dvíhať aj sladké jedlá a bublinkové nápoje a nepodporujú ho ani soľ či solené jedlá. Veľmi často sa objavuje u pacientov s obezitou.

Na druhej strane sa môžete stravovať zdravo a hypertenzia sa môže rozvinúť aj tak. Veľkou príčinou je permanentný stres, mnohokrát v práci, či iné ťažšie psychické a emočné stavy, ktoré spôsobujú zužovanie ciev. Ak pretrvávajú dlhodobo, cievy sa nemusia vrátiť do normálu, zostanú zúžené, čo teda spôsobuje hypertenziu alias vysoký krvný tlak.

Z tohto hľadiska dobrému zdraviu srdca a ciev neprospieva ani pasivita. To znamená, že ak máte sedavé zamestnanie a ani po robote sa veľmi nepohýbete, je oveľa vyššia šanca na to, že skôr či neskôr sa toto ochorenie prejaví.

Viaceré liečebné metódy

Aby ste si nemysleli, že hypertenziu je možné zlepšovať a udržiavať aspoň v takom stave, v akej vám ju diagnostikovali len pomocou liekov, predstavíme vám všetky vaše možnosti. Pre čo najlepšie výsledky ich je najlepšie skombinovať.

1. Liečba liekmi na predpis

– najklasickejšou metódou liečby hypertenzie sú lieky na predpis, ktoré vám predpíše lekár. To, o aké lieky a o aké dávkovanie pôjde určí na základe konkrétnych testov. Väčšinou ich je potrebné brať celoživotne a ich dávkovanie sa môže meniť. Stav diagnózy totiž môže taktiež kolísať.

K zakúpeniu môžete dostať aj lieky bez predpisu. To znamená, že vám ich lekár nemusí predpísať, aj keď by mal o nich vedieť. Hlavne v prípade, ak ich chcete brať súčasne s liekmi na predpis. Hypertenzia, ktorá postihuje srdce a cievy je totiž veľmi citlivá diagnóza a je potrebné k nej pristupovať opatrne a samozrejme zodpovedne. Zakúpiť si môžete aj lieky na vysoký tlak na prírodnej báze, väčšinou len na internete alebo v bio obchodoch. Zvyknú byť predávané ako kvapky, čaje, sirupy či iné skupenstvá. Určite je ale o nich dobré informovať svojho lekára, nakoľko ako dobre viete, príroda resp. jej dary vedia mať silné účinky.

2. Liečba zmenou stravy

– aby sa váš stav nezhoršoval, ba naopak, aby sa zlepšoval, je potrebné prijať opatrenia aj čo sa stravovania týka. Vyššie sme uviedli, aké potraviny vplývajú na rozvoj hypertenzie resp. vysokého krvného tlaku. Tým sa je najlepšie vyhýbať úplne. Biele pečivo nahraďte celozrnným, jedlá nepripravujte na masti, ale prírodnými spôsobmi. Zabudnite na fajčenie, alkohol a kofeínové výrobky. Konzumujte viac ovocia, zeleniny a vlákniny. Veľmi dobrý vplyv na hypertenziu majú jablká, hrušky, cvikla, zeler, šaláty či všetky s obsahom vitamínu C atď. Ďalej sú vhodné aj orechy, omega 3 mastné kyseliny obsiahnuté v rybách, probiotické výrobky atď. Umelé sladidlá nahrádzajte prírodnými (medom) a nezabúdajte na pravidelný pitný režim!

3. Liečba zmenou životného štýlu

–aby vaše srdce a cievy fungovali správne, potrebujú pohyb. Nie však ten, clovek na prechadzkektorý vyvíjajú sami v dôsledku ich funkcie, ale taký, ktorý vyviniete vy vlastnou snahou. Každý deň by ste si mali dopriať aspoň 30 minút pohybu. Ak už je hypertenzia rozvinutá, neodporúčajú sa žiadne náročné cvičenia, stačia prechádzky. Prípadne cvičenia zamerané na funkciu srdca tzv. kardiocvičenia. V rámci zdravého životného štýlu sa snažte čo najmenej vyhýbať stresu či inému psychickému vypätiu. Ak máte nadváhu, odporúča sa schudnúť.

O tejto zdravotnej komplikácie si môžete prečítať množstvo článkov aj na zahraničných weboch. Jeden zaujímavý je k dispozícii tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *