Lieky na bolesť chrbta a príčiny jej vzniku

Dennodenne sa človek potýka s rôznymi ťažkosťami, pričom každá z nich môže mať iný charakter a inú vážnosť. Niektoré bolia človeka na duši, iné zas fyzicky. placuci muzMy si dnes predstavíme práve to fyzické nepohodlie, ktoré určite predstavuje aj bolesť chrbta. S touto nepríjemnosťou mnohokrát nevieme zaujať správnu polohu v sede ani pri chôdzi. Najuvoľňujúcejším býva ľah na rovnej podložke, prípadne špeciálne cviky na uvoľnenie svalstva v tejto oblasti. Tie dokážu nielenže chrbát pekne ponaťahovať, ale ak sa správne vykonávajú, tak vás zbavia aj bolesti. Predstavme si ale najprv, čo môže tento typ problému spôsobiť, ako sa mu vyhýbať a ako sa ho čo najrýchlejšie zbaviť. Existujú nejaké účinné a rýchlo zaberajúce lieky na bolesť chrbta?

Činitele zapríčiňujúce tento problém

Možno ste sa vo vašom živote už viackrát stretli s bolesťou chrbta, no nie vždy ste jej vedeli prisúdiť príčinu. Je ich skutočne príliš veľa a len zriedkavo ich vie človek identifikovať, ak naznačujú ochorenie vnútorných orgánov. Medzi najčastejšie príčiny ale patrí zlé držanie tela ako pri chôdzi, tak aj v sede, v ľahu, pri práci atď. Rovnako za to môže aj nosenie neanatomickej obuvi, zlý matrac, zlý vankúš. Bolesť chrbta ale môže spôsobiť aj prirodzené opotrebovanie kĺbov, stavcov, svalov či platničiek v dôsledku ich veľkej záťaže prípadne v dôsledku staroby. K ich poškodeniu ale môže dôjsť aj pri zlých cvičebných technikách, pri úrazoch, nehodách atď.

Medzi najnepríjemnejšie príčiny bolesti chrbta patria určite prebiehajúce zápaly, chronické choroby (napr. dna, reuma), ochorenia vnútorných orgánov brušnej dutiny alebo panvového dna. Na svedomí aj obezita či tehotenstvo. V niektorých prípadoch pomôže liečba liekmi, v iných môže byť nebezpečná.

Bolesť chrbta je široký pojem

Keď poviete doktorovi, že vás trápia problémy v chrbtovej oblasti, veľmi mu nepomôžete, pretože ide o veľmi široký pojem. Táto oblasť totiž obsahuje množstvo častí, pričom najčastejšie bolesti sa týkajú krčnej chrbtice, krížov, ramien, lopatiek či oblasti pod nimi. Na druhej strane sa môžu nepríjemnosti týkať jednotlivých stavcov alebo svalov. Niekedy sú viac na pravej, inokedy na ľavej strane. A niekedy sa zas neudržia len v jednej časti, ale svoje pôsobisko rozšíria ďalej. Môžu siahať až do stehien, nôh, rúk či do hlavy.

Ako sa od bolesti chrbta uchrániť?

Aby ste nemuseli dlhodobo znášať tieto útrapy a dopovať sa liekmi, prípadne, aby ste sa ich príchodu čo najdlhšie vyhýbali, máme pre vás niekoľko tipov. Niektoré vás nebudú stáť nič, iné zasa môžu byť trošku drahšie, no zaručene môžu vášmu problému pomôcť.

Na bolesť chrbta zaručene zaberá kontrolovanie postoja, to znamená držania tela. Nie nadarmo sme z rodu človeka vzpriameného, ktorý sa od opice líši práve vyrovnanou chôdzou. Tvar a prirodzený polohu chrbtice je ale potrebné rešpektovať nielen pri chôdzi, ale aj v sede, pri práci, v ľahu, pri pozeraní na televízor, na monitor atď. Ak na sebe pozorujete, že máte o správnou polohou problém, zakúpte si bandáž, ktorá držanie tela podporí. Od bolesti sa uchránite nielen vzpriamenou chôdzou, ale aj nosením anatomickej obuvi, ktorá držanie tela len podporuje. Rovnako podpornú funkciu na každú časť vášho tela majú aj anatomické vankúše a matrace.

Bolesť chrbta sa vám bude vyhýbať aj vtedy, keď sa nebudete príliš preťažovať. To znamená, keď idete z nákupu a máte jednu ťažkú tašku, je dobré si túto ťarchu rozdeliť na dve, aby ste mali záťaž vyrovnanú. A nezaťažovali tak zbytočne len jednu stranu, čo sa prejavuje neprirodzeným prehýbaním chrbtice a následnou bolesťou, a to aj v rukách.

Liečba  a lieky na boľavú chrbticu

Okrem vyššie uvedených metód pôsobí na túto oblasť veľmi uvoľňujúco aj niekoľko voľne dostupných liekov, ktoré sú dostupné aj bez predpisu. V prípade nutnosti a veľkých „múk“ vám môže lekár predpísať silnejšie verzie na predpis. Súčasné voľne dostupné prípravky proti bolesti chrbta sú však dosť účinné, takže väčšine pacientom postačujú. Napodiv, už to nie sú tabletky, ktoré sú na vrchole tlmenia nepríjemností. Je oveľa príjemnejšie si natrieť nejaký gél, krém, masť alebo balzam s upokojujúcim účinkom, ktorý vás bolesti chrbta v akejkoľvek oblasti dokáže zbaviť pomerne rýchlo. Mnohokrát oveľa rýchlejšie ako tabletky. Okrem toho je ich nanášanie príjemnejšie a už aj samotná jemná masáž pri natieraní mierne od bolesti uvoľňuje.

V rámci iných domácich metód si ľudia zvyknú na boľavý chrbát prikladať rôzne bylinkové zábaly, hrejivé náplasti, nahrievať si oblasť infračervenou lampou, požívať prírodné kvapky či sirupy. Tieto metódy sú ale účinné len pri masaz chrbtaniektorých príčinách bolesti chrbta, napr. pri prirodzenom opotrebovaní, pri prechladnutí, pri preťažení… Vhodnou metódou odstránenia nepríjemnosti sú aj rôzne cviky, ktoré je potrebné vykonávať opatrne a taktiež len v niektorých prípadoch. Určite nie pri zlomeninách, zápaloch či iných poškodeniach častí chrbta. Bolesť dokážu odstrániť také cviky ako mačka, kobra, mostík, naťahovanie sa o zárubňu, ľah na rovný tvrdý povrch, krúženie hlavou atď.

Ak vás už problém trápi dlhodobo, najlepším riešením bude navštíviť doktora, ktorý posúdi, či vo veci nie je nič vážnejšie. Ako sme už uviedli, príčin bolesti chrbta je viacero a nie všetky môžu byť nevinné a liečiteľné pomocou domácich metód. Niektorými z nich si dokonca môžete uškodiť. Hlavne pokiaľ sa snažíte preliečiť poškodenie svalu, kĺbu, platničku alebo stavce, prípadne prebiehajúci zápal. Niekedy sú nielen nutné antibiotiká a lieky na uvoľnenie svalstva, ale dokonca aj chirurgický zákrok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *